Wakacje Hiszpania

Wakacje Hiszpania
polecamy
hiszpania
Hiszpania (Reino de España) uzależnia już podczas pierwszej wizyty od słońca, atmosfery, flamenco, wina i corridy. Jeśli przyjeżdżasz tu spragniony plaży, morza i zwiedzania głównych miast, nie zdziw się, gdy nagle zafascynują Cię całkowicie odmienne rzeczy, np. obchody lokalnego święta, życie nocne Madrytu, mauretańskie zabytki Andaluzji, baskijska kuchnia czy dzikie krajobrazy Estremadury.

Hiszpania leży w zachodnio - południowej części Europy, na Półwyspie Iberyjskim oraz licznych wyspach. Od reszty kontynentu oddziela ją trudno dostępne pasmo Pirenejów, Cieśnina Gibraltaru, o szerokości zaledwie 14 km - to cała odległość od Afryki. Utarło się nawet powiedzenie, że "Afryka zaczyna się za Pirenejami" z powodu wspólnych cech zarówno geograficznych, jak i kulturowych. Jednak najmocniejsze piętno na Hiszpanii odcisnęło panowanie cesarstwa rzymskiego. Wpływy rzymskie były tu tak silne, że dzisiejszy język hiszpański jest najbliższy łacinie.
Hiszpania na zawsze pozostanie w historii krajem, skąd wyruszali sławni żeglarze epoki wielkich odkryć geograficznych. Krzysztof Kolumb przedstawił swoje plany królowi Ferdynandowi i królowej Izabeli, którzy po czterech latach starań zgodzili się sfinansować podróż, mającą udowodnić, że żeglując na zachód poprzez Atlantyk, można dotrzeć do Azji. W 1492 roku Kolumb wyruszył, aby odnaleźć słynną drogę do Indii. Amerigo Vespucci był odkrywcą, od którego nazwę wzięła Ameryka. Udowodnił, że Ameryka jest oddzielnym kontynentem, a nie częścią Azji, jak sądził Kolumb. Hernán Cortés to najsłynniejszy z hiszpańskich konkwistadorów. Podbił cały Meksyk i ustanowił na jego obszarze władzę hiszpańską. Historia Hiszpanii kryje wiele mrocznych stron, choćby takich jak Święta Inkwizycja czy krwawa wyprawa wspomnianego Cortesa. Warto jednak pamiętać, że w XVI wieku królowie hiszpańscy władali 1/5 powierzchni świata. Należały do niej olbrzymie obszary w Ameryce, Sycylia, Neapol, Strefa Gwinejska w Afryce, Filipiny, a także przejściowo Niderlandy i Portugalia. Burzliwe i niezwykle bogate dzieje Hiszpanii pozostawiły po sobie mnóstwo fascynujących zabytków w postaci kościołów, zamków, klasztorów czy przepięknych zakątków miast. Gdzie warto się udać na pierwszą wyprawę po Królestwie Hiszpanii? Na pewno do Madrytu, w którym dosłownie za każdym rogiem można napotkać wspaniały zabytek, architektoniczny diament, muzeum albo galerię. Dalej Granadę z licznymi winnicami, a także Barcelonę i Sewillę. Przyjedź do Hiszpanii, a na pewno powrócisz do niej jeszcze nie raz, oczarowany niezwykłym klimatem, serdecznością ludzi i wspaniałymi widokami!

Informacje praktyczne: Hiszpanie posługują się wieloma dialektami (m.in. katalońskim, baskijskim, galicyjskim) ale urzędowym językiem jest hiszpański. Waluta – Euro. Najlepszą porą na wyjazd jest lato i jesień.
www.haluksy.biz www.wiekannmanschnellabnehmen.eu www.celulit.com.pl